1/Θ Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τυφλοκωφών Καλλιθέας

ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΩ ΕΝΑΝ ΤΥΦΛΟΚΩΦΟ

Τι κάνει κάποιος όταν συναντά έναν τυφλοκωφό:

1. Να φέρεστε σε έναν τυφλοκωφό όπως φέρεστε σε οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο. Να είσθε πάντοτε φυσικοί στη συμπεριφορά σας – ποτέ να μην τον πατρονάρετε με τις ερωτήσεις σας και τις πράξεις σας.
  2. Να απευθύνεστε σε έναν τυφλοκωφό κατευθείαν και όχι μέσω κάποιου άλλου. Να μιλάτε σχηματίζοντας τα γράμματα της νοηματικής (δείτε φωτογραφίες) ξεκάθαρα (διακριτά) ενώ αυτός ή αυτή έχει το χέρι του λίγο πάνω από το δικό σας ώστε να αισθάνεται τη θέση των δακτύλων σας. Προσέχετε να κινείτε τα δάχτυλά σας κατευθείαν από το ένα γράμμα στο άλλο και να σταματάτε ελαφρά ανάμεσα στις λέξεις. Εάν ο τυφλοκωφός δεν είναι εξοικειωμένος με τη νοηματική, μπορείτε να αποτυπώνετε κεφαλαία γράμματα στην παλάμη του. Βεβαιωθείτε ότι σταματάτε ανάμεσα στις λέξεις.
  3. Χρησιμοποιείτε τις λέξεις «βλέπω» και «ακούω» με φυσικό τρόπο, χωρίς δισταγμούς όταν το απαιτεί η συζήτηση.
  4. Να ενημερώνετε τον τυφλοκωφό όταν μπαίνετε ή βγαίνετε από το δωμάτιο. Να λέτε πάντοτε ποιος είστε.
  5. Να προσφέρετε το μπράτσο σας όταν βαδίζετε με έναν τυφλοκωφό. Μην τον σπρώχνετε μπροστά σας. Αφήστε τον να σας κρατάει το χέρι κάτω από τον αγκώνα.
  6. Δεν χρειάζεται να υποβαστάζετε έναν τυφλοκωφό ο οποίος μπαίνει σε ένα αυτοκίνητο ή τρένο ή ανεβαίνει σκάλες. Απλώς βάλτε το χέρι του στο χερούλι της πόρτας ή στην κουπαστή της σκάλας για καθοδήγηση. Δεν χρειάζεται να βοηθάτε έναν τυφλοκωφό να καθίσει. Απλώς βοηθείστε τον να βάλει το χέρι του στην πλάτη της καρέκλας, ώστε να υπολογίσει τη θέση του.
  7. Να περιγράφετε τα πράγματα που συμβαίνουν ή πρόκειται να συμβούν γύρω σας, όταν είστε με έναν τυφλοκωφό.
  8. Δείξτε στους τυφλοκωφούς ότι τους εμπιστεύεστε στα πράγματα. που κάνουν. Αυτός είναι ένας πολύ σημαντικός τρόπος ενθάρρυνσης.
  9. Θυμηθείτε ότι το πώς φέρεστε σε έναν τυφλοκωφό, δεν επιδρά μόνο στη συμπεριφορά σας, αλλά μπορεί να ενισχύσει σημαντικά τις συμπεριφορές της οικογένειάς του και των φίλων του.

A.F.B.

Μετάφραση: Ευαγγελία Μπλατσούκα.

[Το σχολείο μας] [Όταν συναντώ έναν τυφλοκωφό] [Τυφλοκώφωση: μια ξεχωριστή αναπηρία] [Θέσεις για μια καλύτερη εκπαίδευση] [Τα νέα μας] [Δ/νση σχολείου] [Χρήσιμες συνδέσεις] [Τα δικαιώματά μας] [Credits]