1/Θ Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τυφλοκωφών Καλλιθέας

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ:
1/Θ ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΥΦΛΟΚΩΦΩΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ( Κ.Ε.Α.Τ. )

Στην ιστορία της εκπαίδευσης των Τυφλοκωφών ( Τ/Κ ) στην Ελλάδα υπάρχουν τρεις ημερομηνίες σταθμοί:

1946, έρχεται στην Ελλάδα η παγκοσμίου φήμης διανοήτρια και συγγραφέας , τυφλοκωφή Ellen Keller, όπου επισκέπτεται τον τότε «ΟΙΚΟ ΤΥΦΛΩΝ» και το πέρασμά της δίνει αφορμή για να δημιουργηθεί στον «ΟΙΚΟ ΤΥΦΛΩΝ» το 1948 «τάξις τυφλοκωφαλάλων».

1992, ιδρύεται ο «Πανελλήνιος Σύλλογος Τυφλοκωφών Γονέων, Κηδεμόνων & Φίλων αυτών ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΟ» , με στόχο και την αντιμετώπιση των εκπαιδευτικών αναγκών των Τ/Κ ατόμων. Με τους αγώνες τους φτάσαμε και στην ίδρυση του σχολείου μας.

2002, με την Υ.Α. 9407/13-9-2002, που δημοσιεύεται στο ΦΕΚ. 1248/Τ.Β΄/24-9-2002 ιδρύεται το 1/Θ ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΥΦΛΟΚΩΦΩΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ , που λειτούργησε για πρώτη φορά την 1-9-2003 στο παλιό κτίριο του ΚΕΑΤ και από την Δευτέρα 13-9-2003 στο καινούργιο κτίριο ( αξίζει να αναφερθεί ότι ήταν ο πρώτος φορέας που εγκαταστάθηκε μέσα στο νέο κτίριο του ΚΕΑΤ ). Την Πέμπτη 2-10-2003 υποδέχεται του πρώτους μαθητές του.

Το σχολείο μας είναι στελεχωμένο σήμερα από το ΥΠΕΠΘ με τέσσερα άτομα προσωπικό : α) Δάσκαλο Ειδικής Αγωγής , β) Ψυχολόγο, γ) Εργοθεραπεύτρια και δ) Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό. Στη διάθεση του σχολείου είναι με αποστολή από τον ΟΣΚ, κατόπιν αίτηση μας, κατάλληλο εκπαιδευτικό υλικό. Με πλήρη σεβασμό στις ιδιαιτερότητες των μαθητών μας και την βοήθεια από όλους τους αρμόδιους φορείς γίνεται προσπάθεια να στηθεί το σχολείο και κυρίως να δημιουργηθεί το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα . Αρωγός στις προσπάθειές μας είναι το Κ.Ε.Α.Τ. με παροχή εκπαιδευτικού υλικού αλλά και εξειδικευμένου προσωπικού.

ΤΥΦΛΟΚΩΦΟ θεωρείται ένα άτομο που έχει συγχρόνως σημαντικές οπτικές και ακουστικές δυσκολίες. Εκπαιδευτικά Τ/Κ θεωρείται ένα άτομο που δεν μπορεί να ωφεληθεί , ούτε μόνο από τις εκπαιδευτικές υπηρεσίες των τυφλών , ούτε μόνο από τις εκπαιδευτικές υπηρεσίες των κωφών, αλλά χρειάζεται άλλο εκπαιδευτικό πλαίσιο.

Το εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα περιλαμβάνει : 1ον ) Την ανάπτυξη της γλώσσας και επικοινωνίας , χρησιμοποιώντας BRAILLE , απτική νοηματική , πηκτογράμματα ( σύμβολα αντικειμένων , ανθρώπων και εννοιών) κ.α. 2ον) Την ατομική παρακολούθηση και Ψυχολογική Υποστήριξη μαθητών. Διάγνωση και Αξιολόγηση. Συμβουλευτική Γονέων. 3ον ) Την αυτονομία του Τ/Κ παιδιού μέσα από δραστηριότητες καθημερινής ζωής ( Δ.Κ.Ζ.).

Ο πληθυσμός των Τ/Κ παιδιών υπολογίζεται σε 150 για την Αθήνα και σε 250 παιδιά για όλη την Ελλάδα. Έτσι ένας από τους επόμενους στόχους του σχολείου μας είναι το άνοιγμα του στην κοινωνία με κάθε πρόσφορο τρόπο ( π.χ. δημιουργία ιστοσελίδας την οποία και ετοιμάζουμε ) για να αγκαλιάσει και δεχτεί στους κόλπους του όλα τα Τ/Κ παιδιά.

Καλλιθέα 12-2-2004

[Το σχολείο μας] [Όταν συναντώ έναν τυφλοκωφό] [Τυφλοκώφωση: μια ξεχωριστή αναπηρία] [Θέσεις για μια καλύτερη εκπαίδευση] [Τα νέα μας] [Δ/νση σχολείου] [Χρήσιμες συνδέσεις] [Τα δικαιώματά μας] [Credits]