1/Θ Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τυφλοκωφών Καλλιθέας

ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

ΗΜΕΡΙΔΕΣ

Την Τετάρτη 18-5-2005 το σχολείο μας διοργάνωσε ΗΜΕΡΙΔΑ με ομιλητή τον Υπ.Δρ. κ. Πέτρο Ορφανό και θέμα: Τυφλοκώφωση μια ξεχωριστή αναπηρία ( Αναλυτικά Προγράμματα). Τον ομιλητή προλόγισε ο Σχολικός Σύμβουλος Ε.Α. της περιφέρειάς μας κ. Δημήτριος Λιοδάκης. Σημ: Ο κ. Πέτρος Ορφανός είναι ο συγγραφέας του Αναλυτικού Προγράμματος για τυφλοκωφούς μαθητές. Το Αναλυτικό Πρόγραμμα βρίσκεται στην ιστοθέση του ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ.

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Το προηγούμενο Σχολ. Έτος, 2004-2005 , μεταξύ άλλων το σχολείο μας επισκέφθηκαν :ο Γερμανός Πρέσβυς(20-10-2004), το προσωπικό του Γ΄ ΚΔΑΥ Αθηνών ( 18-11-2004), ο Michael Collins( Δ/ντης του Προγράμματος Hiltons-Perkins) μαζί με τον Dennis Lolli ( Υπεύθυνο του Προγράμματος Hiltons-Perkins, για την Ευρώπη) από το Perkins ( 11-4-2005), η Δήμαρχος της Αθήνας κ. Ντόρα Μπακογιάννη ( 20-4-2005) και βέβαια πολλά τμήματα των ΑΕΙ και ΤΕΙ .

Σχολικό Έτος 2005-2006

Την Πέμπτη 22-9-2005 επισκέφθηκε το σχολείο μας και ενημερώθηκε για το πρόγραμμά του και τον ιδιαίτερο τρόπο διδασκαλίας αντιπροσωπεία του Κ.Κ.Ε. με επικεφαλής τον Βουλευτή κ. Πατσιλινάκο.

Την Πέμπτη 20-10-2005 επισκέφθηκε το σχολείο μας και έμεινε όλη την ημέρα μαζί μας ο Πρόεδρος του DbI ( Deafblind International) William Green. Αφού συζήτησε μαζί μας , είδε τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου και γνώρισε τόσο το πρόγραμμα του όσο και του μαθητές του σχολείου μας , του θέσαμε διάφορα εκπαιδευτικά θέματα που μας απασχολούν. Έτσι μας έφερε σε επαφή με σχολεία και εκπαιδευτικούς του εξωτερικού που αντιμετωπίζουν και που τους απασχολούν ανάλογα θέματα με στόχο την από κοινού αντιμετώπισή τους.

Την Πέμπτη 2-11-2005 επισκέφθηκε το σχολείο μας και ενημερώθηκε για το πρόγραμμά του και τον ιδιαίτερο τρόπο διδασκαλίας του , το Τμήμα Εργοθεραπείας του Τ.Ε.Ι. Αθηνών συνοδευόμενο από την Καθηγήτρια κ. Τσονυχάκη.

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2005 επισκέφθηκε το σχολείο μας η κυρία Νατάσα Καραμανλή. Η κυρία Καραμανλή ενημερώθηκε τόσο για τα προγράμματα του σχολείου μας όσο και για τον ιδιαίτερο τρόπο διδασκαλία μας. Επίσης ξεναγήθηκε στους χώρους του και γνώρισε τους μαθητές μας.

Την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2005 το σχολείο μας παρουσίασε ένα χριστουγεννιάτικο θεατρικό δρώμενο, στην χριστουγεννιάτικη γιορτή που έκανε το Δημοτικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας ( συστεγαζόμενο σχολείο ) .

2006

Την Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2006 επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι γυναίκες της Ν.Δ. με επικεφαλής την Βουλευτή κ.Κατερίνα Παπακώστα. Γνώρισαν το προσωπικό και τους μαθητές του σχολείου μας και ενημερώθηκαν για την ιστορία του σχολείου καθώς και για τον ιδιαίτερο τρόπο διδασκαλίας μας.

Την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2006 πραγματοποίησαν επίσκεψη στο σχολείο μας νηπιαγωγοί από το Μ.Δ.Δ.Ε., συνοδεία του καθηγητή τους κ. Κατσούλη.

[Το σχολείο μας] [Όταν συναντώ έναν τυφλοκωφό] [Τυφλοκώφωση: μια ξεχωριστή αναπηρία] [Θέσεις για μια καλύτερη εκπαίδευση] [Τα νέα μας] [Δ/νση σχολείου] [Χρήσιμες συνδέσεις] [Τα δικαιώματά μας] [Credits]